KRYZYSY HUMANITARNE

Ponad wojną, przygotowując pokòj: Sant'Egidio na Ukraine Recovery Conference 2025

Ponad sześć tysięcy osób wzięło udział w czwartej konferencji Ukraine Recovery Conference 2025, która odbyła się w Rzymie w dniach 10-11 lipca. W konferencji wzięło udział wielu szefów państw i rządów oraz delegacje krajowe i międzynarodowe. Było to ważne wydarzenie również dlatego, że mino toczącej się wojny w Ukrainie i trwających bombardowań, rozmawiano o perspektywach na przyszłość, o możliwości inwestowania w pokojową przyszłość. W konferencji uczestniczyło również wiele organizacji międzynarodowych. Konieczne jest angazowanie się w pomoc humanitarną w związku z wojną, która jeszcze się nie skończyła, ale jednocześnie potrzebne jest inteligentne myślenie, które już teraz powinno zacząć przygotowywać nas do pokoju. Odbudowa Ukrainy będzie zależeć nie tylko od materialnej odbudowy kraju i jego gospodarki, choć jest to niezwykle ważne. Kluczowe znaczenie będzie miała jednak odbudowa struktur społecznych i naprawa ludzkiej tkanki rozdartej przez wojnę. 

Delegacja Wspólnoty Sant'Egidio wzięła udział w pracach podczas Konferencji, wnosząc cenny wkład, wynikający ze znajomości społeczeństwa ukraińskiego, nabyty w ciągu prawie 35 lat obecności w tym kraju, oraz z intensywnego zaangażowania w solidarność, które miało miejsce w ciągu tych trzech i pół roku trwania pelnoskalowej wojny. Wartość pomocy humanitarnej udzielonej przez Wspólnotę Sant'Egidio  Ukrainie od lutego 2022 roku to 36 milionów euro. 
 
To właśnie na gruncie tego długotrwałego i znaczącego zaangażowania Sant'Egidio mogło w znacznym stopniu przyczynić się do przebiegu Konferencji, biorąc udział w dwóch panelach. W pierwszym panelu, który omawiał trudną sytuację ukraińskich uchodźców i ich perspektywy na przyszłość. Przedstawiono doświadczenia około 50 000 uchodźców, którym Sant'Egidio pomogło w Europie w ciągu ostatnich kilku lat. Zwrócono również uwagę na osoby przesiedlone wewnętrznie, które zbyt szybko zostały wykluczone przez organizacje współpracy międzynarodowej z grupy osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Dzięki doświadczeniu spotkania oraz poznania potrzeb i oczekiwań około 450 000 osób znajdujących się w trudnej sytuacji, głównie przesiedleńców wewnętrznych, którzy otrzymali pomoc w pięciu centrach humanitarnych Sant'Egidio w Ukrainie, mogliśmy w trakcie Konferencji uwypuklić niektóre z wyzwań, przed którymi stanie Ukraina. Jedną z najważniejszych kwestii społecznych dla odbudowy Ukrainy będzie sytuacja osób starszych, dla których konieczne będzie ponowne przemyślenie systemu opieki społecznej, zdolnego do reagowania na ich potrzeby w odnowiony i humanitarny sposób. Wyzwanie to było głównym tematem drugiego panelu, poświęconego perspektywom opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem kwestii przezwyciężenia izolacji społecznej, jako podstawowego aspektu zdrowia osób w trudnej sytuacji, od którego zależeć będzie również ogólny stan zdrowia całego kraju.